Zapraszam na ostatni artykuł z tematyki rozwodowej. Dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam temat rozwodu bez orzekania o winie.
Rozwód. Słowo to, niewielkie w rozmiarze, niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i prawny. Wybór drogi przez ten zawiły proces może mieć znaczne konsekwencje dla Twojego przyszłego życia. Jeżeli z różnych względów zależy Wam, aby ta droga stała się nieco prostsza, warto wybrać rozwód bez orzekania o winie. Ten rodzaj rozwodu staje się coraz popularniejszy w Polsce, dzięki swojej mniej konfrontacyjnej naturze. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści niesie ze sobą ta opcja i jakie są jej praktyczne konsekwencje prawne.
Rozwód Bez Orzekania o Winie czyli tak naprawdę co?
Tak jak wspomniałam we wcześniejszych wpisach, w Polsce prawo umożliwia rozwód z orzeczeniem o winie oraz rozwód bez orzekania o winie. Rozwód bez orzekania o winie nie wymaga udowodnienia winy jednej ze stron za rozpad małżeństwa, a jedynie trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Zasada ta z założenia minimalizuje konflikty i stres związane z procesem rozwodowym, skupiając się na rozwiązaniu sytuacji, a nie na szukaniu winnych. Jeżeli oboje z różnych przyczyn chcecie zakończyć małżeństwo, zależy Wam na szybkim i jak najmniej bolesnym rozstaniu lub oboje poczuwacie się do winy za rozpad małżeństwa, warto rozważyć pozew o rozwód bez orzekania o winie. Postępowanie w takiej sprawie w 99% przypadków kończy się już na pierwszej rozprawie.
Sąd nie przeprowadza praktycznie postępowania dowodowego, poza przesłuchaniem małżonków. W trakcie przesłuchania Sąd zapyta kiedy ustały między małżonkami więzi (emocjonalna, fizyczna i gospodarcza) i czy nie widzą oni perspektyw na dalsze wspólne życie.
W przypadku orzeczenia rozwodu z zaniechaniem decydowania w zakresie winy, każdemu z byłych małżonków przysługuje uprawnienie do żądania alimentów od drugiego z nich, o ile małżonek uprawniony popadł w stan niedostatku. Oznacza to, że nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych w całości ani w części. Obowiązek ten jest zasadniczo ograniczony czasowo do 5 lat od chwili jego ustalenia. Ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd może, na żądanie uprawnionego, przedłużyć wymieniony termin. Oczywiście obowiązek ten każdorazowo wygasa w razie zawarcia związku małżeńskiego przez uprawnionego byłego małżonka. Niestety nie ma na niego natomiast wpływu okoliczność pozostawania w konkubinacie.
Jeżeli przeraża Cię perspektywa trudnej bitwy sądowej i konfrontacji, rozwód bez orzekania o winie może być dla Ciebie odpowiedni. Oczywiście, każdy przypadek jest inny, a decyzje te są skomplikowane i ważne. Niezależnie od sposobu rozstania, rozwód to trudny moment w życiu, ale pamiętaj, że nie musi być to droga pełna konfliktów i bólu. Dzięki rozwodowi bez orzekania o winie, możesz skupić się na budowaniu nowego życia zamiast utknąć w batalii sądowej skupionej na poszukiwaniu winnego.
W razie jakichkolwiek pytań chętnie udzielę odpowiedzi. Już niebawem uruchomię także platformę do konsultacji online, która pozwoli na szybkie spotkanie niezależnie od miejsca, w którym będziesz się znajdować.